tawuła


Tawuła (łac. Spirea)

Krzewy o różnej wysokości, od 50 cm do ok. 2 m, o pędach obłych lub kanciastych, prostych lub łukowato wygiętych. Pąki bardzo drobne, przeważnie kuliste. Liście pojedyncze, na brzegu piłkowane, ząbkowane lub klapowane, czasem całobrzegie. Przylistków brak. Liście pędów płonych różnią się często  od liści pędów kwiatowych zarówno kształtem jak i wielkością. Kwiaty obupłciowe, drobne, białe, różowe lub czerwone, czasami kremowe, zebrane z różnego rodzaju kwiatostany. Owocem jest drobny, suchy, pękający mieszek.

Tawuły rozmnaża się głównie z sadzonej zielnych. Wysiew nasion stosuje się rzadko. Niektóre tawuły dają odrosty korzeniowe, co zazwyczaj wykorzystuje się przy ich rozmnażaniu. Na ogół dzięki obfitym systemom korzeniowym tawuły dobrze znoszą przesadzanie.

Tawuły mają małe wymagania glebowe, są w większości wytrzymałe na suszę, znoszą nasze zimy, szybko rosną i corocznie obficie kwitną. Najlepiej udają się na stanowisku ciepłym i słonecznym.

Dobrze znoszą cięcie i mogą być stosowane na żywopłoty zarówno cięte jak i niecięte.

Znanych jest ok. 90 gatunków tawuł, które występują w umiarkowanej strefie półkuli północnej. W Polsce dziko rosną dwa gatunki – tawuła wierzbo listna i tawuła średnia, i jej odmiana tawuła polska.

W uprawie jest kilkanaście gatunków tawuł i dużo ich mieszańców.

Tawuła wczesna ( łac. Spirea x argusa)

tawuła wczesna ( łac. Spirea x argusa)

Mieszaniec  S. thunbergii x S. multiflora otrzy

many w Europie, znany od 1884r. Dorasta do wysokości ok. 1,5 m. rośnie wolno. Pędy cienkie, łukowato wygięte do ziemi. Liście drobne, lancetowate, długości do 4 cm, szerokości do 1,5 cm, na wierzchołkach zaostrzone, u nasady klinowe, na brzegu od połowy ostro piłkowane. Kwiaty białe, drobne, średnicy do 8 mm, zebrane w gęste, niewielkie baldachogrona, całkowicie pokrywające pędy podczas kwitnienia, tzn. w końcu kwietnia, na początku maja.

Tawuła wczesna jest wytrzymała na mróz i suszę.

tawuła wczesna ( łac. Spirea x argusa)

Należy do najcenniejszych tawuł, polecana zarówno na tereny zielone jak i do przydomowych ogródków.

***

Tawuła van Houtte’a (łac. Spirea x vanhouttei)

tawuła van Houtte’a (łac. Spirea x vanhouttei)

Pochodzi  z  Francji.  Krzew wysokości 2m, szybko rosnący, gęsto ugałęziony, o brązowych pędach i łukowato zwisających gałązkach. Liście 3-5 klapowe, sinozielone, drobne. Kwiaty śnieżnobiałe, w gęstych, niewielkich baldaszkach, obficie pokrywających gałązki. Kwitnie corocznie w końcu maja. Tawuła van Houtte’a jest obok  tawuły wczesnej, najcenniejszą z tawuł. Odporna na mrozy, często sadzona w parkach i ogrodach. Znajduje wszechstronne zastosowanie, nadaje się do sadzenia pojedynczo, w grupach i w formie nieciętych żywopłotów.

tawuła van Houtte’a (łac. Spirea x vanhouttei)

***

Tawuła drobna (łac. Spirea x bumalda, syn. Spirea pumila)

Mieszaniec  S. japonica x S. albiflora otrzymany Europie.

Krzew niski, wysokości 50-100 cm, szeroko rozgałęziony, o pędach prosto wzniesionych, płytko bruzdowanych, omszonych. Liście jajowato lancetowate, na szczycie i u podstawy ostro zakończone,  odmiany. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Uprawiana jest w kilku odmianach:

Tawuła drobna, odm.  ‘Anthony Waterer

Tawuła drobna (łac. Spirea x bumalda, syn. Spirea pumila)

Wysokość  do 80 cm. Liście ciemniejsze i drobniejsze od typu, zwykle pomarszczone, od spodu sinawe, młode czerwonawa, później częściowo żółtawe lub białe, pstre. Kwiaty jaskrawe, ciemnokarminowe, w baldachach osadzonych na szczytach pędów. Kwitnie w lipcu.

Odmiana cenna, często stosowana, wymaga żyznej, starannie uprawianej gleby. Kwitnie szczególnie obficie, gdy pędy są corocznie przycinane wiosną tuż przy ziemi.

***

Tawuła drobna, odm. ‘Golden Princess

Tawuła drobna, odm. ‘Golden Princess’

Tawuła drobna, odm. ‘Golden Princess’

– zwarta odmiana dorastająca do 45 cm wysokości o jasnozielonych liściach. Młode pędy mają liście cytrynowożółte. Kwitnie w lipcu, jasnoróżowo.

***

Tawuła drobna, odm. ‘ Goldflame

Tawuła drobna, odm. ‘ Goldflame ‘

– wytwarza brązowe, młode przyrosty, które z czasem przebarwiają się na złoto. Kwitnie w lipcu, jasnoróżowo.

1 thought on “tawuła”

  1. Tawuły mają małe wymagania glebowe i są śliczne. Nie wyobrażam sobie aby ich zabrakło w ogrodzie :)

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

Obserwuj

Otrzymuj każdy nowy wpis na swoją skrzynkę e-mail.